Szybkie pożyczki zdominowały rynek finansowy w Polsce. Większość z nich udzielana jest przez medium, jakim jest Internet. To właśnie tak niekonwencjonalna forma kredytowania i pożyczkowania wzbudza w potencjalnych klientach strach przez pożyczką tego typu. Dodatkowo media nie stronią od negatywnych historii „pułapek” stawianych przez różne instytucje finansowe, które na przestrzeni lat oszukiwały swoich klientów. Jednego jednak możemy być pewni – monopol na szybkie pożyczki przez Internet nie istnieje. Obecnie na polskim rynku działa mnogość firm pozabankowych, gdzie każda z nich chcąc być konkurencyjną dla pozostałych stara się zwiększać jakość i szybkość swoich usług.

Czy pożyczki przez Internet są rzeczywiście bezpieczne?

Ponieważ rynek szybkich pożyczek przez Internet wciąż się rozwija, obawy o bezpieczeństwo takiej pożyczki mogą wzrastać. Zwłaszcza, jak widzimy że taka pożyczka występuje pod nazwą handlową prywatne chwilówki bez bik. Rodzi się wtedy pytanie: czy pożyczki takie rzeczywiście są bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie jest jednak prosta: pożyczka przez Internet u dobrze prosperującej firmy pozabankowej jest całkowicie bezpieczna.

przed laptopem

Cechy, które powinna posiadać taka firma to:

 • System umożliwiający połączenie szyfrowane (jak w bankach)
 • Rzetelnie przedstawiona umowa oraz konkretne dane na temat oprocentowania przedstawione na stronie głównej firmy
 • Przedstawiony regulamin firmy oraz pożyczek dostępny do wglądu dla każdego zainteresowanego
 • Pozytywne opinie byłych kredytobiorców, które znaleźć można na łamach forów kredytowych oraz pożyczkowych (można również przeczytać poszczególnie artykuły zawarte na tej stronie, które przedstawiają ogólną opinię o danej firmie)
 • Sporządzenie umowy pożyczki podpisanej przez obydwie strony transakcji

Dlaczego nie musimy obawiać się szybkich pożyczek przez Internet

Ryzyko oszustw kredytowych przez Internet równe jest ryzyku takich oszustw w świecie rzeczywistym. Obecne zabezpieczenia, które powinny być nakładane na takie strony są wystarczające by bezpiecznie zawrzeć podobną transakcję. Niewątpliwym plusem takiej pożyczki jest również w większej mierze przypadków przelanie kwoty pożyczki bezpośrednio na nasze konto bankowe, co zmniejsza możliwość tego abyśmy padli ofiarą typowego przestępstwa na tle rabunkowym. Dane, które podajemy podczas wnioskowania o pożyczkę przez Internet nie różnią się od tych, które należy podać w siedzibie banku podczas pobierania zwykłej pożyczki.

Dlaczego jeszcze pożyczki przez Internet są bezpieczne?

 • Podwójne zabezpieczenie i sprawdzanie tożsamości klientów: weryfikacja internetowa idzie często w parze z weryfikacją telefoniczną, a w wielu firmach nawet z wizytą konsultanta w naszym mieszkaniu
 • Brak kolejek, osobisty kontakt z firmą pożyczkową: nie musimy obawiać się podsłuchania informacji o naszych dochodach, sytuacji finansowej czy danych osobowych
 • Podwójna weryfikacja podawanego konta bankowego: wszystkie firmy pożyczkowe weryfikują konto i posiadacza konta za pomocą przymusu przesłania na podane konta firmy przelewu weryfikacyjnego na symboliczne kwoty 1 grosza lub 1 zł

Na co należy zwracać uwagę – pożyczki przez Internet

Przede wszystkim jednak klienci powinni wykazywać się największą odpowiedzialnością oraz podejść do pobrania takiej pożyczki skrupulatnie i bardzo poważnie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • Przeczytanie całej umowy pożyczki i podpisanie jej tylko w przypadku braku wątpliwości
 • Zwrócenie szczególnej uwagi na wysokość oprocentowania zapisanego w umowie oraz na datę spłaty pożyczki
 • Możliwość spłaty pożyczki w czasie – jedynie sami możemy w pełni ocenić naszą możliwość spłaty danej pożyczki, a w konsekwencji zapewnić sobie bezpieczeństwo

Najważniejszy w przypadku pożyczkowania przez Internet wydaje się zdrowy rozsądek samego pożyczkobiorcy oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem regulaminów i odpowiednie sprawdzenie sporządzanych umów.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek informacje o oszustwach kredytowych oraz pożyczkowych związanych z szybkimi pożyczkami przez Internet – prosimy o komentarze!