Obecnie oferta rynku usług pożyczkowo-kredytowych jest bardzo szeroka. Cały czas powstają nowe firmy oferujące szybkie pożyczki przy zachowaniu minimum formalności. Wszędzie można spotkać reklamy zachęcające do skorzystania z takiej oferty. Banki kuszą nas kredytem na oświadczenie, a instytucje pozabankowe szybką pożyczką bez zaświadczeń. Czasami trudno jest wybrać odpowiedni wariant. Pamiętajmy jednak, że każda z ofert ma swoje plusy i minusy. Warto jest je poznać.

Czym jest pożyczka, a czym kredyt?

Pożyczka polega na udzieleniu przez osobę fizyczną lub instytucję pewnej kwoty pieniężnej lub określonych przedmiotów drugiej osobie zwanej pożyczkobiorcą na czas oznaczony bądź nieoznaczony. Zaciągając pożyczkę nie musimy podawać celu na jaki potrzebne są nam środki. Poza tym od pożyczonej kwoty nie muszą nam być naliczone i pobrane odsetki.
Wszystkie sprawy związane z pożyczką reguluje Kodeks Cywilny.
Pożyczkodawca i pożyczkobiorca zawierają ze sobą umowę w formie ustnej lub pisemnej.

Natomiast kredyt to produkt zarezerwowany jedynie dla banków. Wszystkie kwestie z nim związane reguluje Prawo Bankowe. Jest to umowa zawarta pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Zgodnie z nią bank zobowiązuje się do wypłaty określonej w umowie kwoty na określony cel i czas. Natomiast kredytobiorca zobowiązuje się, że wykorzysta kredyt zgodnie z warunkami określonymi w umowie, a przede wszystkim zobowiązuje się do zwrotu bankowi otrzymanej kwoty razem z należnymi odsetkami i prowizją w określonym w umowie terminie.

Pożyczka bez zaświadczeń – dla kogo?

Jest to produkt, który można otrzymać bardzo szybko. Często w ciągu 1 dnia pieniądze mogą już być na koncie pożyczkobiorcy. Można powiedzieć, że gotówka dostępna jest praktycznie od ręki. Wystarczy jedynie dowód osobisty i pieniądze mogą być już nasze. Oczywiście po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. W dzisiejszych czasach nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby załatwić wszystkie potrzebne formalności. Wystarczy aktywny numer telefonu komórkowego, oraz komputer z dostępem do Internetu. A więc wielka wygoda, brak kolejek, czy przedstawiania zaświadczeń o zarobkach, miejscu pracy itp.

Ten rodzaj pożyczek dostępny jest w instytucjach pozabankowych. Oferty poszczególnych firm można znaleźć we wszystkich środkach masowego przekazu, ale najwięcej firm reklamuje się w Internecie. Chociaż propozycje firm pożyczkowych są podobne, to jednak różnią się i to niekiedy dość znacząco kosztami, dlatego też warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z ofertami pochodzącymi od kilku instytucji.

Pożyczka bez zaświadczeń jest przeznaczona głównie dla osób, które:

  1. są pełnoletnie,
  2. potrzebują szybko gotówki,
  3. mają mało czasu na załatwianie wszelkich formalności,
  4. spełniają warunki przedstawione przez firmę pożyczkową,
  5. bank odmówił im kredytu.

Podsumowując pożyczka bez zaświadczeń jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych wszystkich osób, które na szybko potrzebują dodatkowej gotówki, ponieważ wypadły im jakieś nieprzewidziane wydatki, jak na przykład: naprawa auta, czy wyjazd dziecka na wakacje.

Pożyczki bez zaświadczeń to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mogą dostarczyć zaświadczenia o zarobkach.

Pożyczki bez zaświadczeń to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mogą dostarczyć zaświadczenia o zarobkach.

Kredyt na oświadczenie

Niektóre banki wychodząc naprzeciw klientom postanowiły nieco przyspieszyć procedurę kredytową i wprowadziły do swojej oferty produkt zwany kredytem na oświadczenie. Jest to oferta przeznaczona głównie dla stałych i sprawdzonych klientów, którzy posiadają konto w danym banku.

Czym zatem charakteryzuje się kredyt na oświadczenie?
Charakteryzuje go uproszczona procedura. Jest adresowany do osób:

  1. zatrudnionych na umowę o pracę,
  2. mających problem z uzyskaniem zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach,
  3. którym zależy na czasie.

Procedura otrzymania kredytu jest ekspresowa. Klient składa jedynie oświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Czasami jest poproszony o zostawienie kontaktu do osoby odpowiedzialnej za wynagrodzenie.
Ta oferta dostępna jest przede wszystkim dla osób, które nie są zadłużone i posiadają zdolność kredytową.

Podsumowanie

Koszt pożyczek bez zaświadczeń jest dużo wyższy w porównaniu z kredytami bankowymi, ale jest to cena za uproszczoną procedurę. Pożyczkobiorca nie ma sprawdzanej historii w BIK, nie musi przynosić zaświadczeń o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach. Często też nikogo nie interesuje fakt, czy jest w stanie spłacić w terminie pożyczoną kwotę. Firmy udzielając takich pożyczek ponoszą spore ryzyko, dlatego też koszt pożyczki jest wysoki.