Według danych Związku Banku Polskiego, obecnie w Polsce codziennie dochodzi średnio do 19 prób wyłudzenia kredytów/pożyczek. Jak chronić się przed takim niebezpieczeństwem?

Czy wyłudzenia to realny problem?

Potrzeba ochrony swoich wrażliwych danych jest generalnie społecznie rozumiana i akceptowana. Praktyka jednak nie jest już tak różowa – co jakiś czas można usłyszeć w mediach informację o tym, iż ktoś został oszukany – na jego dane została wyłudzona pożyczka, kredyt, bądź zawarta jakaś inna umowa.
Niedawno ZBP opublikował dane za 3 kwartał 2017 roku – przestępcy podjęli w tym czasie 1756 prób wyłudzeń kredytów na łączną sumę 130.5 miliona złotych. To pokazuje, iż problem istnieje i nie jest błahy. Jak zatem zminimalizować ryzyko, iż ktoś podejmie próbę wyłudzenia na nasze dane osobowe?
sesja na laptopie

Kontrola własnego dowodu tożsamości

To pierwsze podstawowe zadanie jakie stoi na drodze do bezpieczeństwa. Należy zwrócić kiedy i komu udostępniamy dane z dowodu osobistego, a już w żadnym wypadku nie zostawiać dokumentu w rękach innej osoby (np. w wypożyczalni sprzętu). W przypadku kiedy zgubimy dowód, natychmiast go zastrzeżmy aby trafił do odpowiedniej bazy.
Przestępcy zastawiają różne pułapki aby pozyskać cudze dane – są to przykładowo fikcyjne ogłoszenia o pracę w Internecie. Kreatywność przestępców jest tutaj niestety bardzo rozwinięta – dlatego w każdym przypadku gdy ktoś wymaga od nas podania wrażliwych danych, powinna zapalić się ostrzegawcza lampka.
Bagatelizowanie rzeczywistości wirtualnej (komputer i jego zabezpieczenia, słabe i powielane w różnych miejscach hasła, korzystanie z niezaufanych hotspotów) również może mieć bardzo przykre konsekwencje.
smutna dziewczyna

Dodatkowa ochrona

Przy aspekcie finansowych wyłudzeń warto skorzystać z usługi „Alertów” świadczonej przez Biuro Informacji Kredytowej. Co prawda nie jest ona darmowa (kosztuje 19 złotych rocznie), jednak jej uruchomienie sprawia iż otrzymujemy wiadomość (sms oraz mail) od BIK w momencie, w którym jakaś instytucja finansowa (np. bank) składa zapytanie o nasze dane w toku procedowania wniosku o finansowanie. To pozwala zareagować niezwłocznie, kiedy nasze dane zostały już wykorzystane przez przestępcę.
pole
Oczywiście te kilka porad nie wyczerpuje tego tematu, jednak ma na celu ukierunkowanie na różne aspekty bezpieczeństwa, a skoro zależy ono przede wszystkim od nas samych, dobrze jest o nich pamiętać.