Niepewna sytuacja ekonomiczna sprzyja pożyczkom

Ekonomiści od dłuższego czasu obserwują zjawisko spowolnienia gospodarczego. W tym czasie przedsiębiorstwa zachowują się dosyć wstrzemięźliwie jeśli chodzi o rynek pracy oraz planowanie nowych, ekspansywnych wyzwań. Co to oznacza dla sektora finansowego? Mniej inwestycji, to mniej okazji do zarobku dla potencjalnych zleceniobiorców oraz pracowników. Tym oto sposobem w trudnym położeniu znajdują się osoby o niepewnym statusie majątkowym, to właśnie oni są najczęstszymi odbiorcami kredytów gotówkowych.

Bez BIK, czyli …?

Możliwości są dwie – pożyczka bankowa lub kredyt w instytucji finansowej. W tym drugim przypadku bardzo dużą popularność zyskał tak zwany kredyt bez BIK, czyli dokładnie pożyczka, która udzielana jest bez uprzedniego sprawdzenia pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta rejestruje wszelkie zdarzenia bankowe związane ze spłatą kredytów. Każda spłacona rata odnotowywana jest skrupulatnie w systemie włącznie z datą zaksięgowania operacji. W ten sposób powstaje skrupulatna informacja na temat wiarygodności kredytobiorcy. Dane dostępne dla wielu banków mogą być sporą przeszkodą dla osób starających się o nowe zobowiązania finansowe, gdyż dawne problemy ze spłatami rat kredytowych w większości przypadków dyskwalifikują kandydata do pożyczki. Poprzez wzmożoną nieufność bankowców powstałą pewna luka na rynku finansowym, która została błyskawicznie wypełniona przez wiele towarzystw finansowych, które udzielają pożyczek bez względu na historię kredytową osób ubiegających się o nowy zastrzyk gotówki. Kredyt bez BIK może otrzymać osoba prywatna na dowolne cele oraz przedsiębiorstwo. Kredyt bez sprawdzania danych w krajowym rejestrze bankowym zwykle dotyczy szybkich transakcji. Oznacza to, iż decyzja kredytowa zapada niemal w kilkanaście minut a pieniądze pojawiają się na koncie lub w kieszeni pożyczkobiorcy w przeciągu kilku godzin. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż spore ułatwienie, jakim niewątpliwie są minimalizacja procedur oraz niewielki próg wymagań stawianych pożyczkobiorcy, to tylko jedna strona przysłowiowego medalu. Kredyt bez BIK – jak wynika ze statystyk – najczęściej przyznawany jest na okres dwunastu miesięcy. Oznacza to, iż spora suma pożyczki, musi zostać zwrócona w kilkunastu wysokich ratach. Opcjonalnie stopa oprocentowania oraz ubezpieczenie pożyczki są wyższe niż w przypadku kredytów bankowych.

Jeśli bank odmówił Ci pożyczki i masz nie najlepszą historię kredytową w BIK. To jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, to masz tylko jedno wyjście - kredyt bez BIK.

Jeśli bank odmówił Ci pożyczki i masz nie najlepszą historię kredytową w BIK. To jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, to masz tylko jedno wyjście – kredyt bez BIK.

Wygoda i proste zasady

Towarzystwa finansowe, które oferują pożyczki, od pewnego czasu stawiają nie tylko na minimalizm jeśli chodzi o formalności, ale także o przedstawienie najprostszych zasad swoim klientom. Bardzo popularne stały się spoty reklamowe przedstawiające ułatwiony mechanizm, dzięki któremu potencjalni pożyczkobiorcy dowiadują się, ile faktycznie będzie kosztowało ich nowe zobowiązanie. Wystarczy przesunąć suwak lub wpisać kwotę, która nas interesuje oraz ustawić preferowany czas spłaty. Na tej zasadzie można podjąć decyzję dotyczącą kwoty kredytu oraz wysokości rat. Zasada jest niezwykle prosta – im krótszy czas kredytowania, tym raty miesięczne wyższe, a tym samym oprocentowanie korzystniejsze. Osoby, których nie stać na spłacanie wysokich rat, mogą zaplanować nieco dłuższy okres kredytowania, podczas którego miesięczne spłaty są bardziej osiągalne. W tym drugim przypadku trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż towarzystwo finansowe czekając dłużej na zamknięcie pożyczki, będzie liczyło sobie wyższe odsetki.

Proste pożyczki bez BIK – kiedy stanowią problem?

Niezależnie od rodzaju kredytu oraz źródła jego pochodzenia, obie strony transakcji czują się usatysfakcjonowane, gdy każda z nich dotrzymuje swoich obietnic. Pożyczkodawca przekazuje środki finansowe pożyczkobiorcy i od tej pory oczekuje terminowych spłat. Współpraca przebiega doskonale, gdy terminarz spłat nie zostaje przekroczony. Jeśli jednak z pewnych przyczyn kredytobiorca nie może dotrzymać terminu, problem robi się poważny. Kredytodawca narzuca odsetki karne, które bardziej pogrążają pożyczkobiorcę, ale z drugiej strony bardziej mobilizują go do działań, które wyprowadzą go z tymczasowych kłopotów.