Każdy marzy o posiadaniu własnego mieszkania, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak duży nakład finansowy, jakim jest zakup posiadłości. Od 2014 roku można liczyć na pomoc ze strony państwa w ramach programu „Mieszkania dla młodych”. Owa pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego, gdzie osoby rozpoczynając budowę własnego mieszkania mogą odzyskać częściowy zwrot VAT na materiały budowlane. Mieszkanie dla młodych wraz z dofinansowaniem można uzyskać na zakup nowego mieszkania, z rynku wtórnego lub na zakup czy budowę domu jednorodzinnego.
Zmiany programie mieszkania dla młodych z dopłatą w 2016 roku
W 2016 roku limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych nie uległy znaczącym zmianom w większości miast, jednak nie obyło się bez korekty związanej z warunkami otrzymania pomocy państwowej. Do najważniejszych zmian należy włączenie do programu nieruchomości z rynku wtórnego, podwyższenie kwoty dofinansowania dla rodzin wielodzietnych, zniesienie warunku pierwszej nieruchomości dla małżeństw z co najmniej trójką dzieci oraz warunku maksymalnego wieku najmłodszego kredytobiorcy (35lat dla małżeństw z co najmniej trójką dzieci).
Jak widać zmiany te służą szczególnie wielodzietnym rodzinom, które mają największy problem ze znalezieniem dla siebie odpowiednio dużego mieszkania bez rujnowania się finansowo. Program staje się coraz bardziej popularny ze względu na objęcie programu nieruchomościami rynku wtórnego oraz przez zwiększenie wysokości minimalnego wkładu własnego do 15% wartości nieruchomości.
Dla kogo Program mieszkanie dla Młodych?
Ideą programu jest wspieranie młodych ludzi w nabywaniu ich pierwszego mieszkania/domu i poprawienie warunków mieszkaniowych rodzin wielodzietnych. Mogą z niego obecnie korzystać małżeństwa i single do 35 roku życia, z czym rodziny z co najmniej trojgiem dzieci nie są objęte tym warunkiem wiekowym. W Programie są limity dotyczące maksymalnej ceny za mkw., po którego przekroczeniu nie można ubiegać się o wsparcie.
Ponadto dofinansowanie dotyczy tylko kredytów złotowych i muszą one być zaciągane na minimum 50% wartości nieruchomości, a ich spłata musi zostać rozłożona na minimum 15 lat.