Polacy są bez wątpienia narodem potrafiącym umiejętnie oszczędzać i dzięki temu prawidłowo gospodarować domowym budżetem. Z drugiej strony każdego roku ich długi rosną, co nie dzieje się bez przyczyny. Potrafimy sobie wprawdzie odmówić wielu przyjemności lecz równie silna jest w nas chęć poprawy jakości życia. Najczęstszą przyczyną zaciąganie kredytów i pożyczek jest zakup różnych sprzętów domowych, jak choćby nowa pralka lodówka ale także remont mieszkania, wyjazdy na wakacje oraz, w nieco mniejszym stopniu, kupno samochodu. Niekiedy nasze wydatki wynikają zazdrości, że sąsiad ma my nie lecz w większości przypadków są to zaplanowane koszty. Niestety choć zdolność kredytowa pozwala nam na spłatę zobowiązania, z czasem utrata płynności finansowej weryfikuje rzeczywistość a my zostajemy z nieuregulowanymi ratami kredytu i pożyczki. Jak w takim razie poradzić sobie z długami?

Kredyty konsolidacyjne w banku

Jeśli spłacamy jednocześnie kilka zobowiązań finansowych to najprostszym sposobem odzyskania równowagi będzie połączenie ich w jeden kredyt konsolidacyjny. Bank udziela nam kredytu na zwrot aktualnych pożyczek lub kredytów, a my w zamian otrzymujemy dłuższy okres kredytowania i jedną ratę do spłaty miesięcznie. Nie jest to jednak produkt dla wszystkich konsumentów. Wprawdzie korzystają z niego osoby zadłużone lecz powinny one wszystkie należności wynikające z zaciągniętych zobowiązań finansowych spłacać zgodnie z terminem. Należy także wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i pozytywną historią w bazach gospodarczych i kredytowych. Banki nie świadczą ponadto konsolidacji chwilówek.

Uśmiechnięta bruneta w różowym swetrze

Oddłużanie w sektorze pozabankowym musi zostać dobrze przemyślane

Oddłużanie w sektorze pozabankowym

osoby z długami, które wykazują trudności z ich uregulowaniem w terminie lub mają na głowię spłatę chwilówek muszą poszukać rozwiązania w sektorze pozabankowym. Połączenie pożyczek pozabankowych w jeden kredyt konsolidacyjny oferują firmy, które także specjalizują się w udzielaniu chwilówek. Są to Mikrokasa, Ekassa czy Kredyt 123. Uzyskany kredyt należy przeznaczyć na zwrot pożyczek pozabankowych a w zamian klient może podpisać nową umowę o pożyczkę tylko z jedną instytucją i regulować jedną ratę kredytu miesięcznie. Takie oddłużanie w sektorze pozabankowym jest najtańsza perspektywa spłaty długów. Drugą opcją jest kredyt oddłużeniowy i tu pojawiają się schody.
Wprawdzie definicja kredytu oddłużeniowego pokrywa się z konsolidacją zadłużenie jednak z tego pierwszego mogą korzystać osoby w nieco gorszej sytuacji materialnej. Są to najczęściej konsumenci z negatywną historią kredytową, z zajęciami komorniczymi lub w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego. Tacy, którzy nie mają żadnych szans na jakiejkolwiek inne rozwiązanie. Tym samym są grupą podwyższonego ryzyka kredytowego a to przekłada się na koszt kredytu oddłużeniowego, który jest znacznie wyższy niż w przypadku pożyczki konsolidacyjnej. Dlatego warto podkreślić, iż jest to zobowiązanie finansowe stanowiące ostateczność, gdyż wszystkie inne działania zawiodły.