Coraz więcej instytucji bankowych oraz towarzystwa finansowe poszukują skutecznych sposobów na to, by zachęcić potencjalnych klientów do złożenia wniosków kredytowych. Jak się okazuje, bardzo skuteczna metoda to udostępnienie produktu, który będzie łatwy do podjęcia i nie stanowi wielu przeszkód związanych z formalnościami. Jak wynika z badań rynku finansowego, potencjalni pożyczkobiorcy bardziej boją się wybujałych procedur, konieczności dostarczania całych stert dokumentów niż faktu, iż w pewnym momencie stracą płynność finansową. Taka wskazówka dla finansistów okazała się bezcenną. Wiele towarzystw oraz banków zaczęło upraszczać procedury.

Bez zaświadczeń, to znaczy na dowód

Aby podjąć pożyczkę bez zaświadczeń, wystarczy dowód osobisty. Czy aby na pewno tylko tyle? W praktyce niektóre instytucje żądają okazania dwóch dowodów tożsamości, a wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy sprawdzana jest w BIK-u, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Na dowód, nie znaczy natychmiast i niemal anonimowo. Udając się po taki kredyt warto wziąć pod uwagę fakt, iż na pewno zostaniemy zapytani o wysokość zarobków oraz ich źródło. Instytucje udzielające pożyczek muszą w jakiś sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami ze spłatą wierzytelności.

Czym są zaświadczenia ?

Pod pojęciem zaświadczeń potrzebnych do większości kredytów kryją się dokumenty, na podstawie których obsługa banku lub towarzystwa finansowego podejmie decyzję kredytową. Najważniejsze z nich to roczne zeznanie podatkowe PIT oraz umowa o pracę. Konieczność dostarczania tego typu zaświadczeń kojarzy się klientowi z nadmierną kontrolą, wysokimi wymaganiami w stosunku jego osoby, dlatego też wiele osób woli wybrać mniej rozbudowane procedury i skłania się ku wyżej oprocentowanym kredytom bez zaświadczeń. W takim wypadku należy jednak podpisać oświadczenie dotyczące osiągania danych zarobków.

Na dowód – niewielkie kwoty

Instytucje bankowe oraz towarzystwa finansowe udzielające pożyczek na dowód zwykle dostarczają swoim klientom oferty, których głównym atutem jest bezproblemowa przyznawalność oraz minimum formalności do spełnienia. Tego rodzaju zobowiązania zwykle dotyczące niewielkich kwot. Bardzo popularne są mini kredyty o wysokości 300 – 500 złotych, choć oczywiście zdarzają się także pożyczki na dowód opiewające na nieco wyższe sumy.

Kredyt podwyższonego ryzyka?

W potocznej opinii często można spotkać się z twierdzeniem, iż pożyczki na dowód to zobowiązania, które może dostać każdy, a w rezultacie towarzystwa finansowe mają kłopoty z tak zwaną ściągalnością. Rzeczywistość jest nieco inna, fakt iż procedury kredytowe są upraszczane do minimum, wcale nie oznacza, iż tego rodzaju pomoc kredytową uzyska każdy. Jak już wspomniano, wiele danych sprawdzanych jest bardzo wnikliwie, na przykład chodzi tu o historię kredytowania we wcześniejszych latach. Kredytu bez zaświadczeń na pewno nie dostanie osoba, która nie posiada pewnego, stałego zatrudnienia.

Pożyczka bez zaświadczeń jest udzielana przez wiele firm finansowych. Wbrew pozorom nie jest łatwo ją dostać, ponieważ odbywa się tu weryfikacja pożyczkobiorcy w BIK.

Pożyczka bez zaświadczeń jest udzielana przez wiele firm finansowych. Wbrew pozorom nie jest łatwo ją dostać, ponieważ odbywa się tu weryfikacja pożyczkobiorcy w BIK.

RRSO. Co to takiego?

RRSO to nic innego jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Klienci korzystający w pożyczek online lub innych chwilówek często wśród parametrach kredytowych mogą znaleźć informację o RRSO. Określając kwotę kredytu oraz ustalając termin spłaty zauważyć można, iż RRSO rośnie lub maleje. Im krótszy okres kredytowania tym oprocentowanie niższe. Warto wiedzieć, iż w rzeczywistej rocznej stopie znajdują się wszelkie opłaty, takie jak ubezpieczenie, opłaty manipulacyjne, koszt uruchomienia kredytu itd. Można pokusić się o stwierdzeni, iż RRSO jest przyjacielem kredytobiorcy, gdyż ten współczynnik nie wprowadza w błąd. Jest to przeciwieństwo bardzo ogólnych, wręcz mglistych ofert, gdzie próbuje się ukryć wiele kosztów, po czym podaje się je kredytobiorcy w momencie podpisywania umowy. Warto więc spytać o RRSO, szczególnie wtedy, gdy taka informacja nie jest podawana.

Reasumując, pożyczka na dowód, sprowadza się do minimalizacji formalności jakie musi wypełnić czy też dostarczyć klient do instytucji finansowej. Jest to niejako ukłon w stronę pożyczkobiorcy, co jednak nie oznacza, iż tego rodzaju kredyt przyznawany jest wszystkim chętnym.