Po szybkie pożyczki sięga szerokie grono Polaków, którzy mają trudności z uzyskaniem kredytu w banku. W wielu przypadkach zaciągnięcie pożyczki pozabankowej jest jedynym sposobem, by uzupełnić luki w domowym budżecie i szybko uzyskać pieniądze na pilne wydatki. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pożyczkach bez bik i krd.

  1. Bazy biur informacji gospodarczej – jak działają?
  2. Kiedy można zaciągnąć pożyczki bez BIK i KRD?
  3. Negatywny wpis w BIK – jak zaciągnąć pożyczkę w takim przypadku?
  4. Apel o odpowiedzialne pożyczanie.

Korzystanie z oferty pożyczek pozabankowych ma wiele zalet, które doceniły już tysiące Polaków. Proste procedury przydzielania pożyczek, niewielka liczba formalności, a także szybka wypłata pieniędzy to główne zalety chwilówek i pożyczek ratalnych. Jeżeli interesują Cię pożyczki online, a jesteś już dłużnikiem, sprawdź, co powinien wiedzieć każdy klient firm pożyczkowych o pożyczkach bez BIK i KRD.

Bazy biur informacji gospodarczej – jak działają?

Zanim zacznie się szukać pożyczki online, powinno się sprawdzić, czym są bazy biur informacji gospodarczej. Są to instytucje ważne dla każdej osoby zaciągającej zobowiązania finansowe. Dotyczy to zarówno kredytobiorców w bankach, jak i pożyczkobiorców w firmach pozabankowych. Bazy dłużników takie jak BIK i KRD służą wszystkim podmiotom, które udzielają pożyczek i kredytów. Dzięki nim mogą sprawdzić, czy osoba wnioskująca o wsparcie finansowe na dowolny lub określony cel, w przeszłości terminowo spłacała swoje zobowiązania. Jeżeli wszystkie pożyczki i kredyty były spłacone zgodnie z umową, sprawdzenie historii kredytowej klienta to jedynie formalność. Inaczej jest, gdy w przeszłości borykał się on z długami.

Dłużnik, który posiada przeterminowane zobowiązanie na 200 złotych lub więcej, zostaje wpisany do baz takich jak Krajowy Rejestr Długów – cele takiego działania są jasne. Przede wszystkim kolejni pożyczkodawcy i kredytodawcy otrzymują ostrzeżenie przed nierzetelnym klientem. Dzięki temu unikają pożyczania mu pieniędzy i zmniejszają ryzyko związane z prowadzeniem działalności. Co ważne, dodawanie negatywnych wpisów o pożyczkobiorcach to działania zgodne z RODO i ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Kiedy można zaciągnąć pożyczki bez BIK i KRD?

Po pożyczki bez BIK i KRD można sięgnąć bez trudu, jeśli w przeszłości terminowo spłacało się wszystkie zobowiązania finansowe. Jeżeli miało się z tym problem, ważne jest to, przez jak długi czas zalegało się ze spłatą kolejnej raty. W najlepszej sytuacji są osoby, które spóźniły się z płatnościami maksymalnie kilka dni. Jeśli opóźnienia przekroczyły 60 dni, a wysokość pożyczki była wyższa niż 200 złotych, informacja o opóźnieniach jest widoczna dla wszystkich podmiotów, które sprawdzają historię kredytową. Banki obligatoryjnie odrzucają dłużników z dużymi opóźnieniami. Sprawdzanie historii kredytowej w przypadku firm pożyczkowych przebiega nieco inaczej. Co prawda, są one zobowiązane do zapoznania się z informacjami w bazach, jednak mogą nie brać ich pod uwagę przy wydawaniu decyzji o udzieleniu pożyczki.

Negatywny wpis w BIK – jak zaciągnąć pożyczkę w takim przypadku?

Negatywny wpis w BIK widoczny do 5 lat sprawia, że uzyskanie jakiejkolwiek pożyczki jest o wiele trudniejsze. Weryfikacja zdolności kredytowej w banku wiążę się z odrzuceniem wniosku, natomiast w przypadku firm pożyczkowych, jedynie część z nich zdecyduje się na udzielenie zobowiązania. Jeśli pilnie potrzebuje się gotówki, powinno się sprawdzić, w jakiej firmie dłużnik ma największe szanse na pożyczkę. Powinno się jednocześnie pamiętać, że im niższy jest poziom zadłużenia i im szybciej zwróciło się przeterminowanie zobowiązania, tym lepiej wypada się w oczach potencjalnego pożyczkodawcy. Jeżeli zadłużenie powstało w okresie starszym niż ostatnie 5 lat, jest ono automatycznie usuwane z bazy Biura Informacji Kredytowej – zadania dotyczące gromadzenia danych o długach dotyczą jedynie młodszych zobowiązań. Usunięcie negatywnych wpisów znacząco zwiększa szansę na to, że otrzyma się szybką pożyczkę, pomimo problemów finansowych w przeszłości.
W przeciwieństwie do BIK-u, negatywne wpisy w biurach informacji gospodarczej takich jak BIG Infomonitor czy Krajowy Rejestr Długów są trzymane tylko do momentu spłaty ciążącego zobowiązania. Gdy spłacimy zaległą ratę kredytu, odsetki za używanie karty kredytowej lub stary rachunek za telefon, wierzyciel ma obowiązek w ciągu 2 tygodni usunąć negatywne informacje o nas z tych baz.
wpis w bik

Apel o odpowiedzialne pożyczanie

Każdy dłużnik powinien pamiętać, że pożyczki pozabankowe są szybkim sposobem na uzupełnienie domowego budżetu, jednak ich zaciągnięcie wiąże się z obowiązkiem spłaty. Zadłużanie się bez zamiaru zwrotu pieniędzy jest przestępstwem i utrudnia wyjście z długów w przyszłości. Ważne jest dokładne sprawdzenie, czy domowy budżet w kolejnych miesiącach udźwignie nowe zobowiązanie i umożliwi spłatę pożyczki zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jest to istotne, nawet gdy firma pożyczkowa nie ma żadnych obiekcji co do wypłaty gotówki danemu klientowi. To po jego stronie leży obowiązek rozsądnej oceny własnej zdolności kredytowej i odpowiedzialnego pożyczania. Jeżeli osoba zadłużona zaciągnie pożyczkę, mimo że nie ma możliwości, by ją spłacić, tylko ona poniesie tego konsekwencje. Będą one tym dotkliwsze, im wyższa będzie kwota kolejnej pożyczki lub kredytu.