Wydawałoby się, że usługi finansowe takie jak pożyczki i kredyty zarezerwowane są jedynie dla ludzi pracujących. Bezrobotni jednak także mogą wnioskować o pożyczkę w wielu firmach pozabankowych, w których zasady pożyczkowania znaczną różnią się od tych bankowych.

Cechy pożyczki dla bezrobotnych przez Internet

Ponieważ pożyczkobiorca bezrobotny bez stałego dochodu nie byłby w stanie spłacić pożyczki o większej wartości, zazwyczaj pożyczki takie przyznaje się na niewielkie kwoty:

  • od 300 do 2000 zł

Bezrobotny pożyczkobiorca może jednak pobrać pożyczkę o większej wartości w przypadku kiedy jest to jedna z kolejnych jego pożyczek w danej firmie pozabankowej – taką politykę prowadzi bowiem większość parabanków. Spłata jednej pożyczki w wyznaczonym terminie jest gwarancją dla firmy, że pożyczkobiorca jest wypłacalny i rzetelnie wywiązuje się z umowy.
Większość firm pozabankowych nie sprawdza również swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej oraz w InfoMonitorze, co zwiększa szansę bezrobotnych na uzyskanie pożyczki o wybranych przez nich parametrach.

Dlaczego banki nie udzielają pożyczek dla bezrobotnych przez Internet?

Banki zabezpieczają się nie udzielając pożyczek dla bezrobotnych ze względu na możliwość niewypłacalności osoby bez stałego dochodu. Pożyczkę i kredyt w banku można uzyskać tylko posiadając uregulowaną historię w BIK oraz pozytywną historię kredytową.

Dodatkowo, chociaż większość banków ma rozwiniętą infrastrukturę rozwijając typowe oddziały internetowe to wiele z nich nie umożliwia szybkiego pożyczkowania przez Internet. Większość z banków pozwoli jednak jedynie na wnioskowanie o pożyczkę przez Internet, niestety wymagany jest kontakt indywidualny z klientem w celu podpisania umowy pożyczki.

Na co należy zwrócić uwagę w przypadku pożyczek dla bezrobotnych?

Ponieważ dla instytucji finansowych udzielanie pożyczek dla osób bez dochodu jest bardzo ryzykowne to należy bardzo uważnie czytać umowy pożyczek i wewnętrzne regulaminy firm. Niezwykle ważne jest, aby wybrać ofertę jak najbardziej korzystną i nieobarczoną niezwykle wysoką kwotą spłaty. Szczególnie trzeba uważać na:

  • Wysokość oprocentowania preferowanej pożyczki
  • Wysokość RRSO preferowanej pożyczki
  • Okres spłaty pożyczki
  • Sposób spłaty pożyczki
  • Sposób spłaty rat pożyczki (np. czy jesteśmy w stanie spłacić pierwszą ratę już w tydzień po udzieleniu nam pożyczki)
  • Sprawdzenie firmy pozabankowej – podawanie swoich danych osobowych jedynie sprawdzonym instytucjom
  • Wysokość prowizji pobieranej przez firmę
okazuje się, że bezrobotni również mogą uzyskać pożyczkę przez internet.

okazuje się, że bezrobotni również mogą uzyskać pożyczkę przez internet.

Przykładowa pożyczka dla bezrobotnych – Kredito24

Jedną z firm pozabankowych udzielających pożyczek dla bezrobotnych przez Internet jest firma Kredito24. Swoją specjalną ofertę dla bezrobotnych przedstawia na swojej stronie internetowej. Na stronie firmy znaleźć można oświadczenie:

„Jesteś bez pracy i bez pieniędzy, a w banku nie masz najmniejszych szans na otrzymanie kredytu, ze względu na brak dochodów. W ciągu 15 minut po wypełnieniu wniosku online, upragnione pieniądze znajdą się na Twoim koncie.”

Szybką pożyczkę przez Internet może otrzymać w Kredito24 każdy, kto nie posiada stałego źródła dochodu. Przykładowa i reprezentatywna pożyczka może wyglądać następująco:

Kwota pożyczki:
2000 zł
Okres pożyczki:
30 dni
Opłaty pożyczki
584 zł
Kwota pożyczki do spłaty:
2584 zł
RRSO:
2165%

Jak pokazuje powyższa tabela koszty pożyczki dla bezrobotnych są dość duże, jednak jest to jedyna możliwa uzyskania przez bezrobotnego szybkiej pożyczki przez Internet.
Inne firmy udzielające pożyczek dla bezrobotnych przez Internet to na przykład firma OK Money. Pierwsza pożyczka w OK Money jest całkowicie darmowa, dlatego oferta ta szczególnie może zainteresować osoby bez stałego źródła utrzymania.
Zapraszamy Państwa do dyskusji na temat pożyczek przez Internet dla osób bezrobotnych. Czy ktoś z Państwa uzyskał taką pożyczkę? Jeśli tak, to w jakiej firmie i na jakich zasadach?