Rynek produktów finansowych oferuje wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym znacznie poszerzają się możliwości skorzystania z jakiejś propozycji przez naprawdę spore grono osób. Jedną z częściej rozważanych ofert są pożyczki pod zastaw, szczególnie w przypadku potrzeby uzyskania znacznej kwoty pieniędzy przy jednocześnie niskiej zdolności kredytowej, a nawet całkowitym jej braku. Zastaw staje się rodzajem zabezpieczenia dla pożyczkodawcy.

Mechanizm funkcjonowania pożyczek pod zastaw

Tego typu pożyczki są dostępne praktycznie dla każdego, kto dysponuje jakimś wartościowym przedmiotem, który może zastawić w zamian za udzieloną określoną kwotę pożyczki. Zazwyczaj zastawem będzie nieruchomość lub samochód, ale przyjmowane są również zabezpieczenia w postaci działki, gruntu, nieruchomości komercyjnej, a nawet złoto, biżuteria czy też sprzęt RTV i AGD.
oszczednosci
Warunki są dwa. Po pierwsze – przedmiot zastawu nie może być niczym obciążony, a więc ani hipoteką, ani leasingiem, ani kredytem. Po drugie – musi stanowić własność osoby wnioskującej o pożyczkę, aczkolwiek istnieje opcja wzięcia pożyczki pod zastaw, np. nieruchomości należącej do osoby trzeciej, o ile dany właściciel zgodzi się. Najczęściej dotyczy to mieszkania rodziców. Niektóre instytucje wymagają, aby w takiej sytuacji właściciel przystąpił do umowy pożyczki.

Zastaw jest swoistą gwarancją, że w razie niemożności oddania całej kwoty, to pożyczkodawca nie będzie stratny.

Od czego zależy wysokość pożyczki?

Kwota pożyczki zależy od wartości zabezpieczenia. Na pewno warto pamiętać, że całościowa suma zobowiązania pod zastaw nie będzie przekraczać wartości owego zastawu, a najczęściej jest to do 50% tej wartości. Na pewno trzeba dokładnie zaznajomić się z warunkami, ponieważ kwota może zależeć, np. od rocznika zastawianego samochodu.
Z kolei okres, na jaki pożyczka zostanie udzielona zależy od rodzaju zabezpieczenia. Wiadomo, że inaczej będzie to wyglądać w przypadku nieruchomości, a inaczej w przypadku mniej wartościowych przedmiotów.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

finalizacja

  • Osoby z brakiem zdolności kredytowejWielu klientów nie jest zbyt wiarygodnych dla poważnych instytucji finansowych zajmujących się udzielaniem pożyczek czy kredytów, ponieważ nie mają stałej pracy albo pracują na umowach cywilnoprawnych. Przy pożyczkach o zastaw nie ma wymogu dostarczenia zaświadczeń z pracy, gdyż zabezpieczeniem pożyczki staje się zastaw. Jeżeli ktoś jest właścicielem czegoś cennego, to spokojnie może wnioskować o taką pożyczkę.
  • Osoby zadłużoneTo kolejna, całkiem liczna grupa będąca beneficjentem tego rozwiązania. Zdarza się, że nie tylko banki, ale również instytucje pozabankowe sprawdzają dokładnie bazy dłużników i osoby widniejące w takich bazach praktycznie nie mają żadnych szans na otrzymanie kredytu lub pożyczki. W związku z tym, że zadłużenie nie jest brane pod uwagę przy pożyczkach pod zastaw, to nawet dłużnicy mogą skorzystać z tej opcji.
  • Osoby, którym zależy na czasieDecyzja pożyczkowa powinna zostać rozpatrzona naprawdę szybko, o ile dostarczy się wszelkie niezbędne dokumenty. Pieniądze są wypłacane zaraz po podpisaniu umowy. W przypadku instytucji pozabankowych, od złożenia wniosku do podpisania umowy mija kilka dni. Trochę dłużej trzeba czekać na decyzję w bankach, które mają w ofercie pożyczki pod zastaw. Najszybciej, ponieważ od ręki można otrzymać pieniądze w lombardzie, ale te pożyczki dotyczą jednak zdecydowanie mniej wartościowych przedmiotów będących w zastawie.
    Pożyczki pod zastaw są udzielane zarówno osobom fizycznym, jak i prowadzącym działalność gospodarczą.

pod zastaw

Jakie zalety mają takie pożyczki?

Przede wszystkim będzie to możliwość dostania dość wysokiej kwoty, bez względu na źródła dochodu czy zdolność kredytową. Szybkość decyzyjna także jest bardzo istotna. Ponadto, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia pożyczkobiorcy – nie trzeba wymeldować się z zajmowanego mieszkania będącego zastawem. Można także jeździć zastawionym samochodem. To bardzo ułatwia codzienne egzystowanie.

O czym warto pamiętać?

Konieczne jest dokładnie przeczytanie warunków umowy, aby mieć pełną wiedzę na temat warunków udzielenia pożyczki pod zastaw. Pewną niedogodnością będą raczej wysokie koszty takiej pożyczki. Nie wolno też zapomnieć, że niespłacenie pożyczki skutkuje stratą zastawionego przedmiotu.