Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe nazywane też pożyczkami społecznymi, z angielskiego social lending są zawierane bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi za pośrednictwem serwisów internetowych z pominięciem instytucji finansowych. Do Polski moda na pożyczanie w ten sposób przyszła z Zachodu.

Początki

Pożyczki społecznościowe mają swój początek w Wielkiej Brytanii. Pierwszym serwisem internetowym, który umożliwiał taki typ pożyczania był „Zopa”. Za jego pośrednictwem osoby posiadające nadwyżkę finansową i posiadające wolne środki mogły je przekazać tym, którzy chcieli je pożyczyć. Program przyjął się bardzo dobrze i w nie dalekim okresie czasu przekroczył granice Wielkiej Brytanii.

Pożyczki social lending w Polsce

Do Polski system pożyczek społecznosciowych trafił w 2008 roku i przyjął się również bardzo dobrze, chociaż na początku wiele osób podchodziło do niego z rezerwą. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka takich serwisów. Pierwszym i zarazem najbardziej popularnym jest Kokos.pl. Pozostałe to między innymi:

 • Finansowo.pl
 • Sekrata.pl
 • Zakra.pl
 • Pożycz.pl

Każdy z nich umożliwia zawieranie transakcji pomiędzy osobami fizycznymi. Różnice polegają głównie na wielkości transakcji, które uczestnicy mogą zawierać pomiędzy sobą, oraz rozwiązaniami dotyczącymi ochrony pożyczkodawców i pożyczkobiorców.

Kokos – czyli jak działa system?

Pożyczki społecznościowe to wygodny i bardzo prosty sposób nie tyko pożyczania, ale i inwestowania pieniędzy. Do idei social lending przekonuje się coraz więcej osób.

Pożyczki zawierane za pośrednictwem platformy Kokos.pl są bezpieczne. Na tej platformie transakcje przeprowadzane są z uwzględnieniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, głównie patrząc z punktu widzenia inwestora.
Pożyczkobiorca
Na początku każdy przyszły pożyczkobiorca musi założyć sobie konto w serwisie i obowiązkowo przejść etap weryfikacji, który polega na sprawdzeniu:

 • konta bankowego,
 • historii w BIG (InfoMonitor, KRD, ERIF),
 • telefonu,
 • dowodu tożsamości (w jej skład wchodzi weryfikacja dowodu).

Możliwa jest też dodatkowa nieobowiązkowa weryfikacja, która znacznie zwiększa szansę na otrzymanie pożyczki i podnosi wiarygodność, oraz zaufanie pożyczkobiorcy w oczach inwestorów.

Inwestor

Jedyną obowiązkową weryfikacją dla Inwestora jest sprawdzenie konta bankowego.

Pożyczki społecznościowe to dobry wybór dla ludzi którzy nie chcą pożyczać od banku lub od instytucji pozabankowych.

Pożyczki społecznościowe to dobry wybór dla ludzi którzy nie chcą pożyczać od banku lub od instytucji pozabankowych.

Kto otrzyma pożyczkę w Kokos.pl?

Pożyczkę może otrzymać osoba fizyczna lub firma, która złoży zapytanie o ofertę pożyczkową lub wystawi aukcję w serwisie.

Czym jest aukcja?

Pożyczkobiorca zakładając aukcję musi określić warunki, na których chce otrzymać pożyczkę, tzn. jak wysoka ma być jej kwota, ilość rat, jak wysokie oprocentowanie. Na taką aukcję wchodzą Inwestorzy i na podstawie posiadanych informacji (weryfikacja, wysokość dochodów) analizują profil pożyczkobiorcy i ewentualnie zadają mu pytania. Pożyczkobiorca, który chce otrzymać pożyczkę powinien obserwować aukcję i odpowiadać na zadane pytania.
Z reguły aukcja trwa 7 dni, ale pożyczkobiorca może ją przedłużyć do 14 dni. W momencie wcześniejszego uzbierania 100% kapitału, aukcja zostaje zakończona przed czasem.

Spłata pożyczki

Rata zawsze musi być wpłacona do 11 dnia każdego miesiąca.

Czym jest oferta pożyczkowa?

W tym przypadku warunki pożyczki określa Inwestor. Jeżeli pożyczkobiorca decyduje się na pożyczkę to wtedy klika na opcję „Weź pożyczkę”. Inwestor ma 48 godzin na potwierdzenie udzielenia pożyczki. Po akceptacji ma 72 godziny na wypłacenie środków. Jeżeli w przewidzianym czasie zabraknie decyzji lub środki nie zostaną wypłacone to wtedy zapytanie złożone przez pożyczkobiorcę zostaje anulowane.

Czy pożyczki społecznościowe mają szansę na przetrwanie?

Raczej tak, ponieważ popularność pożyczek społecznych rośnie z dnia na dzień. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim:

 1. trudność w otrzymaniu kredytu w banku,
 2. atrakcyjne oprocentowanie,
 3. wygoda w pożyczaniu,
 4. możliwość śledzenia przez Internet.