Biuro Informacji Kredytowej określane w skrócie jako grupa BIK gromadzi informacje kredytowe i gospodarcze na temat klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych korporacji. Stanowi wykaz tego w jaki sposób dane podmioty radzą sobie ze spłatą obciążeń finansowych z tytułu posiadanych kredytów lub pożyczek. W skład spółki wchodzą: Biuro Informacji Kredytowej oraz Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Te pierwsze zostało założone w roku 1997 przez banki i Związek Banków Polskich, jest w posiadaniu ponad 130 milionów rachunków klientów indywidualnych a także ponad 780 000 firm. Z kolei BIG InfoMonitor gromadzi wszelkie informacje na temat nieterminowego regulowania płatności przez osoby prywatne i przedsiębiorców oraz udostępnia narzędzie pozwalające na weryfikację kredytową analizowanych podmiotów.

Historia kredytowa w BIK

Rysunek przedstawiający meżczyzne zwisającego nad przepaścią trzymającego jedną ręką banknot dolarowy

Każdy kredytobiorca znajduje się w bazie danych BIK, bez względu na to czy ma pozytywną czy negatywną historię kredytową

Każdy z konsumentów ma prawo dostępu do informacji na swój temat w bazie BIK. Nie chodzi tu o osoby z przeterminowanym zadłużeniem, ale każdego kto posiada lub posiadał kredyt czy pożyczkę. Biura na podstawie zebranych danych gospodarczych wylicza w skali punktowej wiarygodność kredytową klientów banków czy innych instytucji finansowych, których te chcą zweryfikować przed udzieleniem kredytu. Oczywiście im wyższa nota tym większa szansa na uzyskanie zobowiązania finansowego. Nie zapominajmy też, że na ocenę nie tylko wpływają opóźnienia w spłacie zadłużenia lecz także wszelkie zapytania do BIK o udostępnienie naszej historii kredytowej. Prościej rzecz ujmując, im więcej złożymy wniosków o pożyczkę lub kredyt, tym więcej owych zapytań pojawi się w BIK. Pozostawią one ślad w naszej historii kredytowej a tym samym obniżą jej punktową ocenę.

Sprawdzanie historii kredytowej w BIK

Raport BIK o stanie naszej historii kredytowej możemy uzyskać samodzielnie wykonując kilka prostych czynności. Pierwszą z nich jest założenie konta na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej oraz potwierdzenie swojej tożsamości przez jedne z trzech sposobów: wysłanie skanu dowodu osobistego, zastosowanie podpisu elektronicznego lub przekazanie listu poleconego przez Pocztę Polską. Następnie po zarejestrowaniu będziemy zobowiązani do podania swojego numeru konta bankowego oraz zrealizowania przelewu weryfikującego prawdziwość danych na wskazany rachunek bankowy BIK. Gdy wykonamy wszystkie powyższe czynności otrzymamy kod weryfikacyjny, który wpisany do Panelu Użytkownika na stronie www BIK umożliwi nam między innymi zamówienie raportu o spłacie naszych zobowiązań finansowych. Historia kredytowa będzie pozytywna, jeśli regulujemy wszelkie płatności w terminie lub negatywna, jeśli dopuściliśmy się do nieterminowej spłaty zobowiązań. Taki stan utrzymywany jest przez 5 lat od pojawienia się negatywnego wpisu w BIK.

Źródło: Bankier.pl