Każdemu z nas może się zdarzyć, że zgubi podstawowy dokument potwierdzający tożsamość, dowód osobisty. Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, więc nim zgłosimy ten fakt oraz złożymy papierów o nowy dokument tożsamość może minąć sporo czasu. Niektórzy tylko żerują na okazjach posłużenia się skradzionym dowodem by zaciągnąć pożyczkę. Przecież nie ma nic prostszego niż wnioskowanie o chwilówkę. Pozostaje tylko wypełnić formularz przez internet, a następnie podać dane osobowe i kontaktowe. Bardzo łatwo posługując się cudzymi danymi uzyskać dla siebie gotówkę, a potem jej nie spłacić. Jednak w 2017 roku ten problem ma zostać całkowicie rozwiązany bowiem rusza nowa baza dokumentów zastrzeżonych.

Mężczyzna wyjmuje z kieszeni banknot stuzłotowy

Nowy system zastrzegania danych ochroni konsumentów przed pożyczkami na skradziony dowód

Baza dokumentów zastrzeżonych

Z inicjatywą utworzenia takiej bazy wyszły firmy pożyczkowe. Bowiem według danych statystycznych co piąty polski obywatel stracił dowód osobisty. Doprowadziło to do kłopotów finansowych wielu z nich, gdyż na dane z dowodu zaciągnięto pożyczki na duże kwoty. O takim procederze zawsze mówiono głośno, gdyż wydawał się problemem nie do rozwiązania. Dlatego pojawił się nowy pomysł, żeby zapobiec takim sytuacjom. Rozwiązaniem ma być nowy system danych, który zostanie stworzony wraz z międzynarodową firmą CRIF oferującą rozwiązania procesów decyzyjnych. W takim systemie będzie można zastrzec swoje dane osobowe przed skorzystaniem z usług firmy pożyczkowej. W ten sposób tylko osoba, która dokonała tego procederu będzie miała do nich dostęp. Gdy danymi posłuży się ktoś inny, wówczas dana firma pozabankowa nie udzieli zgody na pożyczkę. Jeśli zaś nie wykażemy zainteresowania zaciągnięciem pożyczki, należy zastrzeżenie danych osobowych po prostu anulować.

Czy system się sprawdzi

Na razie pomysł ten został bardzo dobrze przyjęty przez przedstawicieli branży pożyczkowej. Oni również tracą na tym, że posługujący się skradzionymi danymi osobowymi nie zwracają zaciągniętych pożyczek. Jednak jest to przede wszystkim zabezpieczenie dla konsumentów. Ponieważ to właśnie oni zgłaszają często ten problem do Związku Firm Pożyczkowych. Zastrzegając swoje dane osobowe mogą być pewni, że nikt się nimi nie posłuży.